תכנית עסקית להצלחה

תוכנית עסקית אייקון

היה ויש לכם חלום להקים עסק משלכם כמו קליניקה, חנות עוגות, חברת מחשבים או כל עסק שאתם מעוניינים לפתוח – או שאתם כבר בכלל מנהלים עסק כלשהו אבל מעולם לא כתבתם תכנית עסקית מסודרת – זה הזמן להתעורר ולעשות אחת כזו. תכנית עסקית מטרתה בראש ובראשונה ליצור לכם תכנית עבודה שתסייע להגדיר את הציפיות שלכם מהעסק שלכם, לדעת מה הם יעדי המכירות, יעדי הרווחים, לקבל צפי על כל הוצאה שתידרשו להשקיע בעסק ולהבין מה הם כל דרכי הפעולה שלכם להשגת כלל המטרות והציפיות. תכנית עסקית תשקף עבורכם את כל מנעד הנתונים שיסיעו לכם לקבל החלטה חכמה בכל הקשור לכדאיות בהקמה של העסק שלכם – האם לחלום הזה שלכם יחד עם הכישרונות שלכם יש באמת סיכוי להצלחה?

לשאוף לתכנית עסקית טובה!

תוכנית עסקית טובה תהווה מצפן עבור העסק והארגון. באמצעותה – אפשר לבחור מנעד דרכים נכונות לפעולה שיפתחו את העסק, יבדקו חלופות, יעריכו וידעו מה יכול להיות בכל תרחיש בו יכול למצוא את עצמו בית עסק וכיצד יש לפעול. היא תעזור בקביעת יעדים ומטרות ובהקמה של מערך פיננסי חכם שישרת השגת יעדים אלו. בהעדר תכנית עסקית – לא יהיה שום תכנון, בהעדר תכנון – העסק יעבוד באוויר. כל מה שיתרחש בו, אם זה לטוב או לרע, יהיה בעיקר תלוי במזל או נתון בידי שמיים. הבעלים או המנהלים של העסק יפעלו רק לפי תחושות והרגלים ולא על פי משהו מעשי שמגדיל את הסיכויים להצלחה. בדרך זו אפשר לשלם מחיר גבוה על טעויות רבות ועד לקריסה ונפילה של העסק.

אז איך מתחילים?

כתיבה של תכנית עסקית תדרוש עבודה יסודית בכל הנוגע ל –

1) הגדרה מפורטת של המיזם, המוצר או השירות.
2) הבנה מה החזון שלכם? המטרות? והיעדים?
3) מחקר שיעזור לבחון את ההיתכנות הכלכלית של המיזם והוא יכלול –
מי הוא קהל היעד, מי הם מתחרים ומה העלויות והמחירים. פירוט של כל החולשות והחזקות של העסק, מול אילו מכשולים הוא ניצב ומה הם האתגרים שהוא עומד מולם וכן אילו הזדמנויות יש לעסק. ניתוח כל תרחיש שיכול להיות. הכנת תכנית פיננסית שתכלול – תמחור, אסטרטגיה שיווקית + תקציב שיווקי ופרסומי, קביעה של תקציב ללמידה ולהתפתחות, קביעה של תקציב עבור השקעה ראשונית.
4) בקרה – הוצאה אל מול הכנסה, צמיחתו של העסק ועמידה בכל יעד שהוגדר מראש.
5) גיבוש קשרים עסקיים עם גורמים ששיתופי הפעולה איתם יכול לקדם את העסק.

יש לקבוע אבני דרך לקבלת החלטות בכל הקשור להמשך הפעלת העסק, שינוי כיוון או הפסקה שלו ומומלץ לפעול בהתאם ללוח זמנים ידוע וברור. התכנית העסקית לא תיכנס למגרה, היא תונח תמיד במקום שניתן לראותה ותהווה ספר חוקים והנחיות. היא תשמש אתכם כמסמך מעשי שינווט וידריך לעבר הצמיחה של העסק. ייתכן וכבר יש לכם עסק שפועל בהיעדר תכנית עסקית, אך עדיין לא מאוחר ליצור אחת כזו. כדי שהעסק יפעל כראוי ויצליח לשגשג – לא צריך להסס לקחת צעד אחד אחורה ולהשקיע בכתיבת תכנית עסקית.

המאמר הכתב ע"י טל שלמון-צעידי יועצת ומאמנת עסקית בשיטת NLP ומסייעת לעסקים לצמיחה כלכלית.

שתפו את המאמר:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
מערכת האתר
מערכת האתר

מערכת אתר נקודה פסיק, המציעה בניית אתרים לעסקים, ארגונים וחברות.

הצטרפו אלינו
הישארו מעודכנים בכל מה שחדש

עדכונים חמים, ללא חפירות וללא ספאם.

המאמרים הפופולריים