ניהול משא ומתן עסקי

ניהול משא ומתן עסקי - אייקון

מיומנות המשא ומתן הינה מיומנות המוכרת לכל בעל עסק ואשר מחייבת אותו להיות מיומן בה במטרה להשפיע ולהוביל את המשא ומתן לנקודה ולהחלטות שיהיו הטובות ביותר עבור העסק שלו. ניהול משא ומתן עיסקי בין שני בעלי שליטה יכול להביא מחד לתוצאות חיוביות אשר ישפיעו לטובה על כל אחד המשתתפים בדיון ויצאו בתחושה שהשיגו חלק מהמטרות שהציבו לעצמם, ומאידך, יכול להוביל לתוצאות שליליות ולמבוי סתום שלא יקדם את התהליך.

חשוב להבין כי ניהול משא ומתן עסקי הוא תהליך שלא תמיד צולחים אותו כלומר, אין ערובה לכך שכאשר פותחים במשא ומתן בהכרח נגיע לסיומו ולחתימה על הסכמות וזאת מהעובדה ששני הצדדים מגיעים עם רצונות ושאיפות לצאת עם כמה שיותר הישגים שלעיתים מתנגשים בין הצדדים במשא ומתן דבר אשר מחייב פשרה שלעיתים לא מקובלת על אחד מהצדדים. 

שולחן ניהול משא ומתן

ייחודו ומאפייניו של ניהול משא ומתן עסקי  

משאים ומתנים הם חלק בלתי נפרד מחיינו ומלווים אותנו בכל מקום בו אנו נמצאים בין אם בעסקים, קניות, החלטות משפחתיות וכדומה. החיים שלנו כבני אדם מלאים במערכות יחסים עם אנשים שונים הנמצאים סביבנו בהם אנחנו כל הזמן נותנים ומקבלים ובעצתם מתנהל סוג של משא ומתן גם מבלי שנבחין בו. כאשר מתנהל משא ומתן עסקי, ההישגים או הכישלונות שיושגו הינם בעלי השפעה כלכלית מאוד משמעותית על התנהלות החברה ועל המשך קיומה וזאת בשונה ממשא ומתן חברתי או משפחתי שלרוב לא יהיה נוגע לפרטים כלכליים אלא יותר להתנהלות יומיומית בשגרה. א

חד התכונות הגדולות ביותר של ניהול משא ומתן עסקי הוא שלא נותנים לקשרים חברתיים ורגשיים לחדור אל תוך שולחן המשא ומתן ולהשפיע על כל אחד מהצדדים בשיקול הדעת בקבלת ההחלטות ומדובר בהחלטות בעלות משקל כלכלי ויש להגיע למשא ומתן ממוקד וחדור מטרה. כאשר מדובר במשא ומתן בנושאים חברתיים, משפחתיים, פוליטיים יש יותר משמעות להיכרות מוקדמת, יחסים חברתיים פן רגשי בכל הקשור לתהליך המשא ומתן ורוב ההחלטות מאוד מושפעות מכך.

ניהול משא ומתן עסקי – עקרונות להצלחה

כאשר לפנינו ניהול משא ומתן בעל משמעויות עסקיות וכלכליות לעסק שלנו, חובה עלינו להגיע מוכנים ולעבוד בהתאם לכללים ברורים וקבועים במטרה להשיג את המטרות שהצבנו לעצמנו טרם תחילת המשא ומתן. ישנם כמה כללים אשר ישפיעו על תוצאות המשא ומתן והם:

  1. הכר את המתחרה: כאשר אנו מתכנסים לניהול משא ומתן עסקי נהיה חייבים להתמצא היטב בתחום שלנו, לדעת מול מי אנחנו יושבים בתהליך המשא ומתן, איזה נקודות חוזקה וחולשה יש לכל אחד מהצדדים ועד כמה ניתן לשאת ולתת מבלי להגיע להפסדים. חובה עלינו לעשות שיעורי בית אם זה באמצעות ייעוץ עסקי או מומחה בתחום ולהכיר את התחום שלנו על בוריו על מנת שלא נגיע למצב בו אנו נקבל החלטה מבלי לעבד מספיק ידע ונתונים והתוצאה עלולה להיות קשה מאוד לעסק שלנו. ברגע שנגיע מוכנים שום דבר לא יוכל להפתיע אותנו.
  2. חיפוש אחר נקודת האמצע: בניהול משא ומתן עסקי ישנן כמה תוצאות עיקריות שיכולות להתקבל כאשר האחת היא שצד אחד ייצא כשידו על העליונה והשני מופסד. השנייה היא ששני הצדדים לא הרוויחו מתהליך המשא ומתן והתוצאה השלישית היא ששני הצדדים יצאו מרוצים עם הרגשה טובה שהם השיגו את המטרות שלהם. האפשרות הטובה ביותר היא שכל אחד מהצדדים יצא חיובי מניהול המשא ומתן וזאת משום שמצב כזה יוביל ליצירת שיתופי פעולה עתידיים מול הצד השני מתוך הידיעה שמדובר באיש עסקים הגון ואמין שההתנהלות מולו חיובית ולא שלילית. 
  3. בואו רגועים: מחקרים בשנים האחרונות מוכיחים כי אנרגיה טובה יכולה להביא לאמון ושיתוף פעולה. אמון הוא אחד הגורמים המשמעותיים בניהול טוב ויעיל של עסק או חברה. כאשר מתכנסים למשא ומתן, מומלץ להגיע ממוקדים, רגועים ולא טרודים מענייני היומיום אשר עלולים להוביל לכעס, לחץ ומצבים נוספים בעלי השפעה על יכולות ניהול המשא ומתן. 

המאמר נכתב ע”י מינדד – ייעוץ עסקי וארגוני. לפרטים, מידע וייעוץ חייגו 09-3750500

שתפו את המאמר:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
מערכת האתר
מערכת האתר

מערכת אתר נקודה פסיק, המציעה בניית אתרים לעסקים, ארגונים וחברות.

הצטרפו אלינו
הישארו מעודכנים בכל מה שחדש

עדכונים חמים, ללא חפירות וללא ספאם.

המאמרים הפופולריים